RSS
wtorek, 07 maja 2013

Witajcie! Dziś o sposobach na efektywne i zdrowe rozjaśnianie i dekoloryzowanie włosów.

Każda z Was, która lubuje się w jasnych włosach chciałby uzyskać piękny blond kolor najlepiej bez uszkodzenia przy tym swoich włosów. Niestety jeśli mamy swoje ciemne włosy trudno jest uzyskać wymarzoną platynę. Opiszę tu sposoby i metody rozjaśniania i dekoloryzowania oraz jak to zrobić krok po kroku ;)

Na początek powiem pare słów o procesie rozjaśniania, który docelowo odbywa się we włosie podczas tego zabiegu.

Są 3 typy rozjaśniania:

rozjaśnianie właściwe (rozjaśniacz)

rozjaśnienie z jednoczesnym zabarwieniem włosów (farbowanie rozjaśniające-farby)

zniszczenie sztucznego zabarwienia (dekoloryzacja)

Jak już wiecie włosy mają w sobie pigmenty i wszelkie farby i rozjaśniacze mają na celu ich wydobywanie w zależności jaki kolor chcemy uzyskać. Rozjaśnianie jest złożonym procesem, często nie da się odrazu uzyskać upragnionego blondu tylko np miedziany. We włosie podczas rozjaśniania barwa zmienia się poprzez 3 pigmenty: niebieski, czerwony, żółty. Ten pierwszy odrazu zanika podczas rozjaśniania  i nawet go nie widzimy, następny czerwony dokładnie widzimy przechodzi przez pomarańczowy i żółty. Często mamy problem z wyeliminowaniem tego pigmentu jak np wyjdzie kolor ok a odcień dalej żółty. Przy tego typu problemach włosy możemy albo ponownie farbować farbą o odcieniu fioletowym, można też zneutralizować płukanką fioletową albo myć specjalnym szamponem i odżywką do włosów blond które mają nieporządany żółty odcień.

 


 

Obecnie jest kilka sposobów na rozjaśnienie włosów:

W prawie każdym przypadku będzie potrzebny oksydant, którego dobór jest uzależniony od metody.

6% oksydant stosujemy do wykonywania pasemek na folii i innych technik pasemek/balejażu gdzie produkt ma kontakt bezpośrednio ze skórą oraz innych technik rozjaśniających

9% oksydant do wykonywania balejażu na czepek, i innych technik balejażu/ pasemek oraz gdy rozjaśniacz niema kontaktu ze skórą głowy oraz innych technik bez nakładania na skórę

12 % oksydant do do pasemek i rozjaśniania bardzo ciemnych włosów nie można go nanosić na skórę głowy

Każdy z tych oksydantów nadaje się do mieszania z farbami. Ważne żeby farba i oksydant były z tej samej firmy.


Pierwszym sposobem jest rozjaśnienie częściowe poprzez pasemka na całej głowie.

Pasemka możemy wykonać na kilka sposobów. Przy włosach krótkich najlepszą metodą jest pasemka na czepek. Ale też nadaje się na włosy średniej długości.

Do wykonania pasemek na czepek będzie nam potrzebny rozjaśniacz, oksydant z wybranym %, pędzelek, miseczka, czepek pelerynka do ochrony ubrań  i szydełko.Pamiętajcie że powinno się robić to na włosach suchych i najlepiej nie mytych tego samego dnia. Robimy tak ponieważ włosy przetłuszczone będą oporniejsze na działanie substancji chemicznych. Nie oznacza to jednak, że mniej się rozjaśnia, po prostu będą mniej zniszczone zabiegiem.

Sposób wykonania:

 1.  Zaczesujemy włosy tak jak zwykle
 2.  Nakładamy czepek
 3.  Szydełkiem wyciągamy pasemka (na czepku są zaznaczone dziurki)
 4.  Nakładamy papkę rozjaśniającą
 5.  Odczekujemy czas podany na instrukcji (jeśli efekt jest niezadowalający trzymamy do maksimum 45 min)
 6.  Spłukujemy najpierw pasemka na czepku, następnie zdejmujemy czepek i myjemy włosy jak zwykle.

Następnym sposobem pasemek jest metoda na folię, najlepiej wykonuje się ją na włosach długich. Tak jak poprzednio włosy nie mogą być wilgotne i myte. Do tej metody będzie potrzebne: rozjaśniacz, oksydant, miseczka pędzelek z szydełkiem, pelerynka ochronna, folie aluminiowe, grzebień ze szpikulcem plastikowy, klipsy plastikowe.

Sposób wykonania:

 1. Rozczesujemy włosy
 2. Dzielimy włosy na separacje (tak jak przy koloryzacji patrz post ABC koloryzacji)
 3. Oddzielamy partie,które nie będą rozjaśniane i spinamy klipsami (w zależności jak gęsto chcemy mieć zrobione pasemka)
 4. Każdą z pozostawionych partii szydełkujemy tzn wybieramy pasemka cieńsze bądź grubsze
 5. Resztę puszczamy wolno
 6. Pod prze szydełkowane pasma podkładamy kawałek folii aluminiowej wcześniej przyciętej do idealnej długości.
 7. Nakładamy pędzelkiem rozjaśniacz na pasemka
 8. Składamy folię na pół a potem delikatnie z dwóch stron boki jak na zamieszczonym zdjęciu
 9. I tak wszystkie folie zakładamy

I to są 2 podstawowe sposoby robienia pasemek. Oczywiście jest kilka innych przykładów które są podobne i różnią się sposobem separacji rozjaśnianych pasm na włosach. Ale o tym będzie w innym poście.


Następną metodą rozjaśniania jest rozjaśnianie rozjaśniaczem na całych włosach

Przy farbowaniu z odrostami będą Wam potrzebne: rozjaśniacz, oksydanty, 2 miseczki,2 pędzelki, pelerynka ochronna.

Przykładowo jeśli klientka ma włosy ciemny brąz 3.0 na całości a na odrostach 6.0 a chce bardzo jasny blond 9.0 tonie możemy jednakowo tego potraktować.

Jeśli klientka jest odważna i bardzo chce w szybkim tempie uzyskać blond to na całość musimy nałożyć rozjaśniacz z 12 % oksydantem, a na odrost wystarczy 6%. Robimy to także w różnych odstępach czasu. najpierw nakładamy na całość a po około 15 min odrost. Możliwe też jest że wyjdzie nam żółty odcień więc aby nie torturować już włosów robimy neutralizacje płukanką fioletową.

 


Farby rozjaśniające to farby, które powodują że włosy jednocześnie się rozjaśniają i koloryzują na dany kolor i odcień. Można je podzielić na super rozjaśniające farby,które po zmieszaniu z oksydantem 12 % mogą rozjaśnić nawet o 4 tony i zwykłe farby, które zmieszane z oksydantem 9 % rozjaśnią i za koloryzują na odcień o 2 tony jaśniejszy  Oczywiście nie nadają się do każdego rodzaju włosów tylko albo wypłukanych albo naturalnych. Pamiętamy także podstawową zasadę "farbą farby nie rozjaśnisz." W sumie ta zasada tyczy się włosów farbowanych od poziomu 5.0 w górę.  Musimy też zwrócić szczególną uwagę na odcień ponieważ po zmieszaniu może wyjść dziwny odcień docelowy.

Sposób nakładania jest taki sam jak przy farbowaniu czyli w zależności czy jest odrost. Przypuśćmy że mamy włosy spłukane, które nadają się do farbowania rozjaśniającego na poziomie 6.0, odrost 4,0  a chcemy 9.1 to nakładamy farbę 9.1 z 9% oksydantem na środek i końce włosów od tyłu ku przodowi a potem odrost w takiej samej kolejności także z 9 % oksydantem.

 


Dekoloryzacja- jest alternatywą do pozbycia się sztucznego pigmentu z włosów bez uszkodzenia struktury włosa. Zabiegi chemiczne w mniejszym bądź większym stopniu niszczą włosy jednak jest to dużo delikatniejszy sposób na pozbycie się niechcianego zabarwienia włosów niż rozjaśnianie rozjaśniaczem właściwym który dużo bardziej niszczy włosy. Przy tym sposobie proces uzyskania upragnionego koloru jest rozłożony w czasie. Zależy to od tego jakie zabarwienie jest na dany moment i jaki efekt chcemy uzyskać.

Najgorszy w dekoloryzacji jest oczywiście kolor czarny. W zależności z jakiej firmy produkt wybierzemy można używać nawet dwukrotnie lub po dekoloryzacji odrazu wykonać farbowanie. Musimy jednak pamiętać o czytaniu instrukcji, ponieważ bezpośrednio po dekoloryzacji jeśli chcemy farbować wybieramy o 2 tony jaśniejszą farbę.

Zabieg co do wykonania jest prosty ale kluczem jest stałe monitorowanie co 5 minut koloru włosów.

Sposób wykonania:

Mieszamy w miseczce produkt 1 z 2 (dekoloryzator) w stosunku 1:1 na włosy za ucho wystarczy 50 ml:50 ml na włosy za ramiona 100 ml: 100 ml. nakładamy od karku ku przodowi. Pamiętajmy że jeśli jest odrost to omijamy go i wogóle nie kładziemy na niego dekoloryzatora, ponieważ możemy mieć wtedy różnice kolorystyczne które mogą być potem widoczne. Nie musimy tego robić pędzelkiem, ja dla oszczędności czasu robie to ręcznie w rękawiczkach oczywiście. I tak jak wcześniej mówiłam monitorujemy co 5 minut w zależności ile czasu nam potrzeba i ile jest na opakowaniu napisane to tak do 40 minut nie dłużej. Jeśli kolor jest zbyt ciepły możemy oczywiście tonować płukanką.


Przedstawię teraz inne sposoby na rozjaśnienie włosów:

Przygotowanie rozjaśniające odrostów.

 Jeśli rozjaśniamy włosy na bardzo jasny kolor i rozjaśniając odrost zawsze wychodzi nam ciemniejszy niż reszta przed zabiegiem warto na same odrosty położyć sam oksydant 6% lub 9 % który pojaśni o 1 ton i sprawi że włosy będą bardziej podatne na rozjaśnianie. 

Sposób wykonania:

Poprostu nałóż pędzelkiem oksydant, jak lekko wyschnie to po 20 min nałóż rozjaśniacz bądź farbę.

 

 Demakijaż włosów:                                                                                              

Składniki: 20 gram pudru rozjaśniającego+20 ml szamponu oczyszczającego+ 40 g wrzątku

Rozrobioną mieszankę wkładamy do większego naczynia z wrzątkiem aby cały czas się podgrzewało. Nakładamy na włosy od karku ku przodowi po aplikacji malaksujemy (cały czas masujemy włosy wydzielając ciepło). Mieszankę trzymamy na włosach od 5 do 20 minut.

 

Kąpiel rozjaśniająca:

Składniki: 1 miarka rozjaśniacza ok 15-20 g produktu+ 30 ml 6% oksydantu lub 9% + 30 ml wody+ 1 porcja szamponu 15 ml + 15 ml odżywki

Całość mieszamy i nakładamy na włosy. Poprzez ten zabieg jest możliwe rozjaśnienie o 2 tony.  Kąpiel służy do rozjaśnienia włosów przed koloryzacją, nie rozjaśnia się nią do odcieni blond wystarczy do kolorów np. pomarańczowych czy żółtych następnie nakładamy farbę z takim samym oksydantem koloru blond uwzględniając odcień włosów i mamy upragniony kolor.

 
1 , 2 , 3